4 marca 2022

Styl nowojorski

“New York, New York” czy “Śniadanie u Tiffany’ego“? Czyli czym jest styl nowojorski i z czym się go je.

Który film wolicie? I jeden, i drugi opowiadają o marzeniach i możliwościach, które daje słynne miasto. A czym jest styl nowojorski (New York Style)? Styl Nowego Jorku może przyjmować różne oblicza – od luksusowych apartamentów z Upper East Side przy Piątej Alei, po wnętrza w stylu loft inspirowane Brooklynem.

Przestrzeń, która łączy

Styl nowojorski to przede wszystkim duże, przestronne wnętrza wypełnione światłem, gdzie tradycyjna elegancja łączy się z nowoczesnością. W stylu tym ściany, podłogi, zasłony czy półki stanowią gustowne tło – są najczęściej w stonowanych odcieniach bieli, beżu, kremu czy szarości. Na tym tle efektownie prezentują się wytworne, pojedyncze meble lub elementy dekoracji wnętrz, takie jak: duży kominek, wyspa kuchenna z wysokiej klasy kamiennymi blatami, kryształowe żyrandole itp.

Focal point – punkt centralny

Focal point jest najważniejszym elementem stylu, miejscem reprezentacyjnym, przyciągającym uwagę. Mogą to być wyżej wymienione elementy dekoracyjne i meble, ale może to być po prostu duży wazon z kwiatami (hortensje, magnolie, piwonie, róże), oryginalny obraz czy interesujący plakat.

Sypialnia w stylu nowojorskim

W sypialni w stylu nowojorskim króluje starannie zaścielone, duże łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, udekorowane poduszkami i miłą w dotyku narzutą. Do tego stylowy element – obraz lub duże lustro.

Łazienka

Niewątpliwie w stylu nowojorskim najważniejszym elementem w łazience jest duża stylowa wanna na złotych nóżkach, ustawiona – o i le metraż na to pozwala – na środku pomieszczenia.

Focal point łazienki można również stworzyć z wanną i ścianą, wyłożoną oryginalną glazurą w jasnych odcieniach, przełamanych czernią, srebrem lub złotem.

Materiały i detale

W stylu nowojorskim najważniejsza jest jakość, dlatego więc wybierane są materiały z najwyższej półki – eleganckie, naturalne i trwałe.

Ściany zazwyczaj pomalowane są na biało lub ozdobione charakterystycznymi lamperiami angielskimi. Ważnym elementem stylu są różnego rodzaju sztukaterie, np: ozdobne listwy łączące ściany z sufitem i podłogą lub wręcz meble ze ścianami.

Nowojorskie materiały:

– naturalne drewno, welur i aksamit

Nowojorskie kolory:

– tło: biel, beż, krem, szarości,pudrowe róże i żółcienie

– dopełniające, kontrastowe kolory: butelkowa zieleń, granat, szmaragd, rubin, złoto i srebro

Nowojorskie wzory:

– geometryczne printy

– roślinne wzornictwo

We wnętrzach nowojorskich stosowane są również wysokiej jakości tapety w neutralnych kolorach, tworzących tło dla elementów “focal point”. Często wybierane są także eleganckie, wzorzyste tapety winylowe lub z tkaniny – będące same w sobie wyróżnikiem wnętrza.

Oświetlenie

Oświetlenie w stylu nowojorskim bardzo często jest bogato zdobione złotymi elementami lub kryształowymi akcentami. Świetnie sprawdzą się tutaj eleganckie kinkiety na ścianach oraz kryształowe lampy stołowe. Grube abażury również są jak najbardziej wskazane.

Tiffany versus Tiffany

Symbolem nowojorskiego blichtru jest bez wątpienia marka Tiffany. Nie należy jednak mylić wspaniałych, przepięknych lamp secesyjno-artdecowskich Tiffany Lamp, z biżuterią Tiffany & Co. – to rożne firmy, choć łączą je więzy rodzinne i Nowy Jork.

Słynne lampy Tiffany’ego stworzył Louis Comfort Tiffany (1848-1933), syn założyciela Tiffany & Co., Charlesa Lewisa Tiffany’ego. Był Design Directorem rodzinnego biznesu i założył także ekskluzywne studio szklarskie – Tiffany Studios.

Wspaniałe lampy z witrażowymi kloszami szybko zyskały na popularności i stały się ikoną stylu secesyjnego, a w późniejszym czasie typowo nowojorskiego stylu – art deco. Ozdobne witraże wykonywane były ręcznie, przez zespół złożony z ponad 300 rzemieślników. Oryginalne lampy Tiffany’ego są drogie, ale nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za lampę Tiffany to 2,8 miliona dolarów na aukcji Christie’s w 1997 roku. Wśród wzorów, które cieszą się niezmienną popularnością od lat najsłynniejsze są: Daffodil, Wisteria, Dragonfly, Peacock. Niewątpliwie ze stylem nowojorskim najlepiej korespondują lampy Tiffany’ego w stylu art deco z lat 1910-1930, z geometrycznymi rysunkami i prostymi liniami.

Firma Tiffany & Co. to nie tylko twórcy ekskluzywnej biżuterii, lecz także symbol Nowego Jorku, jego stylu i niepowtarzalnego designu. Historia marki sięga 1837 roku, kiedy Charles Lewis Tiffany – ojciec Louis Comfort Tiffany’ego – przyjechał do Nowego Jorku, by otworzyć swój pierwszy sklep. Najbardziej znanym sklepem jest salon zlokalizowany na Manhattanie przy Piątej Alei, gdzie kręcono słynną scenę z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. Dom jubilerski był tak wyjątkowy, że w 1998 roku stworzył swój własny kolor „Tiffany blue”, który stał się znakiem towarowym firmy. Pojawia się on na opakowaniach, w kampaniach reklamowych czy katalogach. Jego warianty można podziwiać także w lampach witrażowych autorstwa Louisa Comforta Tiffany’ego.

W 2017 roku Firma Tiffany & Co otworzyła The Blue Box Cafe – pierwszą kawiarnię w swoim flagowym butiku przy Piątej Alei. Miejsce to nawiązuje wystrojem do wyszukanych wnętrz sklepu – dominują tu kolory turkusu zestawionego z szarością, bielą i brązem.

Nowojorski styl firmy Tiffany inspiruje projektantów od lat. Wnętrze urządzone w stylu Tiffany opiera się na połączeniu charakterystycznego turkusu – „Tiffany blue”, nowojorskiego „glamour” i akcentów art deco. Do urządzenia mieszkania w tym stylu nie trzeba mieć koniecznie wzorów słynnej firmy. Wystarczy inwencja własna i projektanta wnętrz oraz chęć wyszukania odpowiednich dodatków.

Aby poczuć się Nowojorczykiem nie musisz przeprowadzać się do starej kamienicy na Manhattanie. Nie wymagane też jest, aby posiadać ogromne mieszkanie. Odrobinę amerykańskiego luksusu wprowadzisz do swojego M za pomocą kilku posunięć. Należy trzymać się jasnej kolorystyki, połączonej z mocniejszymi dodatkami w kolorach butelkowej zieleni, granatu, szmaragdu lub rubinu. Małą przestrzeń można powiększyć wizualnie przy pomocy luster. Konieczny jest też zaprojektowany „focal point” – oczywiście w wersji skromniejszej, np. beżowy narożnik, duży fotel, oryginalny stół z kryształową lampą czy unikalna rzeźba.

If I can make it there
I’ll make it anywhere
It’s up to you
New York, New York

Tak śpiewała Liza Minnelli w filmie „New York, New York” z 1977 roku.

W „Śniadaniu u Tiffany’ego“ Audrey Hepburn – filmowa Holly Golightly – stoi o świcie w wieczorowej sukni Givenchy, z porannym rogalikiem i kawą, wpatrując się w witrynę słynnego jubilera. Jest tu wszystko, co charakteryzuje Nowy Jork – wytworność i luksus, nowojorskie śniadanie i marzenia kłębiące się w głowie. 

Zatem jeżeli ktoś na razie tylko marzy – jak Holi Golighty – o wielkich metrażach, może zainspirować się jej filmowym mieszkankiem na Manhattanie.

***

W następnym tygodniu zapraszamy na kolejny wpis na naszym blogu, pt. „Styl loft – wyrafinowany luksus w industrialnym odcieniu”.

Przewiń do góry