8 grudnia 2022

Modna choinka w 2022

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a to oznacza, że niebawem będziemy przystrajać choinki w naszych domach. Na szczęście tegoroczna moda choinkowa będzie miała niejedno oblicze, co sprawi, że poszukiwanie dekoracji do naszych drzewek stanie się łatwiejsze.

Dawniej dekoracje świątecznie nie przypominaly dzisiejszych – nad stołem wigilijnym zwykło się wieszać odwrócony do góry nogami czubek świerku, który dekorowano np. tak zwanymi wilijkami wycinanymi z opłatków. Tworzono z nich rozety, gwiazdy i kule. Do Polski zwyczaj ubierania bożonarodzeniowego drzewka przywędrował z Niemiec na przełomie XIX i XX wieku, a ozdoby choinkowe zmieniały się na przestrzeni dekad. Najpierw były to dzwonki symbolizujące dobrą nowinę, opiekujące się domem aniołki oraz oznaczające rodzinne więzi łańcuchy. Wieszano także orzechy, jabłka i inne łakocie, które miały przywodzić na myśl szczęście i radość. Z czasem pojawiły się także szklane bombki. Zamiast elektrycznych lampek na choinkowych gałązkach umieszczano świece z pszczelego wosku.

Jak w zgodzie z trendami przystroić choinkę w 2022 roku?  W tym wpisie znajdziecie kilka podpowiedzi.

W metalicznych kolorach

Jednym z trendów w obecnym roku są dekoracje w metalicznych kolorach. To przede wszystkim złoto i srebro, ale warto uzupełnić je innymi kolorami, które z nimi świetnie współgrają, np. złoto zestawić z czerwienią, a srebro z chłodnym granatem. W przypadku, gdy zdecydujemy się na choinkę, w której dominować będzie kolor navy, możemy pokusić się o uzupełnienie stylizacji świątecznego drzewka białymi ozdobami.

Choinka „ośnieżona”

Niczym wprost z zimowego lasu. Możemy kupić sztuczne gotowe drzewko wyglądające, jakby było pokryte warstwą śniegu lub przygotować je samodzielnie, używając białej farby albo spryskać drzewko śniegiem w sprayu. Tak przygotowana choinka sama w sobie prezentuje się pięknie, a odpowiednio dobrane ozdoby dodatkowo wzmocnią efekt.

W kolorach pastelowych

Choinki w cukierkowych barwach, a szczególnie w kolorze jasnego różu to kolejny trend w 2022 roku, który świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour oraz deco. Decydując się na drzewko w tej stylistyce dodajmy złote detale – uzyskamy elegancki i modny efekt. Dobrze wyglądać będą również ozdoby w kolorze białym.

Inspirowana naturą

Czyli ozdobiona szyszkami, drewnianymi dekoracjami, orzechami, suszonymi pomarańczami. Idealna dla zwolenników idei #zerowaste. Takie ozdoby będą robić największe wrażenie oczywiście na naturalnym drzewku, które jest piękne samo w sobie. Dobrze prezentować się na nim będą także subtelne lampki, które dadzą delikatne i naturalne światło.

W stylu vintage

Dzięki tradycyjnym dekoracjom poczujemy magię świąt z dzieciństwa. Ozdób choinkowych w tym stylu najlepiej poszukiwać na targach staroci, serwisach aukcyjnych lub w domu naszych rodziców i dziadków. Piękne dekoracje stylizowane na popularny dziś styl retro możemy znaleźć także w sieciówkach oraz na świątecznych stoiskach w galeriach handlowych. Przystrajając drzewko w stylu vintage nie zapomnijcie o zawieszeniu na nitce cukierków.

W wersji alternatywnej

Sprawdzi się, jeśli nie mamy w mieszkaniu miejsca na postawienie tradycyjnej choinki. Pomysłów na choinkę w wersji alternatywnej jest kilka – możemy zawiesić na ścianie kilka gałązek z żywego drzewka lub listewki – jedna pod drugą od najkrótszej do najdłuższej albo użyć samoprzylepnych haczyków, do których przymocujemy lampki choinkowe  ułożone w symboliczny kształt choinki.

Na naszym instagramie mieszkanie_idealne znajdziecie podpowiedzi, gdzie kupić modne dodatki do bożonarodzeniowego drzewka.

***

Już wkrótce zapraszamy na kolejny wpis na naszym blogu.

Przewiń do góry