27 września 2022

Minimalizm i natura, czyli styl skandynawski

Urządzając swoje mieszkanie, myślimy najczęściej - IKEA. Meble tej firmy są tak popularne i charakterystyczne, że w ogólnej świadomości zaczęły kojarzyć się z wywodzącym się ze Skandynawii sposobem wystroju wnętrz. Czym dokładnie jest styl skandynawski?

Jeśli chcielibyśmy określić styl skandynawski w kilku słowach, to najbardziej pasowałyby – minimalizm, komfort i natura. Te cechy zdecydowanie najtrafniej oddają charakter panujący w mieszkaniach urządzonych w myśl owego nurtu. Jednak same słowa nie będą w stanie oddać tego, za co ludzie go pokochali. Wywodzący się z Europy Północnej, uwielbiający połączenie z naturą – w szczególności z drewnem – styl skandynawski jest synonimem komfortu, w którym przestrzeń jest równie istotna, co odpowiednio dobrane dodatki.

Skandynawowie kochają jasne kolory i nie boją się ich używać. Biel, beż czy jasny szary to jedne z głównych barw, jakie wybierają. Nie ma znaczenia tutaj czy mówimy o kolorze farby na ścianach, mebli czy płytek – najważniejsze jest odpowiednie dobranie i zestawienie ich w całość z resztą elementów mieszkania. Równocześnie nie można zapomnieć, że styl skandynawski to bliskość natury, dlatego nieodłącznym elementem będą jej barwy oraz materiały typu drewno, kamień, len czy inne naturalne tkaniny. Nie oznacza to jednak, że wybierając ten styl zamykamy się tylko i wyłącznie w obrębie wyżej wymienionych kolorów i materiałów, ponieważ dozwolone są wszelkiego rodzaju dodatki, które będą przełamywać ten schemat. Niewątpliwie ulubionymi kolorami, które Skandynawowie wybierają do tego celu, są czerwony i turkusowy – wyraziste i podkreślające charakter mieszkania. 

Niezwykle istotnym elementem, który definiuje styl skandynawski, jest sposób umeblowania mieszkania. W opisach wielu stylów często przewijają się słowa „minimalizm” czy „komfort”, a tak naprawdę – patrząc na finalny wygląd – trochę inaczej się to przedstawia. Bywa iż meble zauważalnie wpływają na całość. W przypadku omawianego przez nas stylu nie ma mowy o takiej sytuacji. Meble są elementem głównym i zarówno dodatkiem, który nie wpływa na ilość wolnej przestrzeni. W stonowanych, jasnych kolorach, meble muszą współgrać z barwami ścian i nie zajmować zbyt dużo miejsca. Salon w stylu skandynawskim to przede wszystkim wygodna kanapa, koniecznie z drewnianymi dodatkami, jak np. nóżki. Ogólnie drewno jest jednym z dominujących materiałów, które powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, urządzonym w tym stylu.

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o inne pomieszczenia w domu. Niezależnie, czy jest to kuchnia, jadalnia czy łazienka – niezmiennym elementem jest wolna przestrzeń, której nie może brakować. Dlatego meble nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca, aby nie powstało wrażenie jakiegokolwiek ograniczenia. Skandynawowie dużą uwagę przykładają również do okien – zdecydowanie wolą, żeby zajmowały one jak najwięcej powierzchni, dzięki czemu korzystają z naturalnego światła słonecznego, którego nigdy za wiele w chłodniejszym klimacie. W przypadku, gdy niemożliwy jest montaż większych okien, wystarczy użyć przezroczystych firanek, aby optycznie powiększyć powierzchnię otworów okiennych. Natomiast gdy potrzebne jest dodatkowe doświetlenie mieszkania, idealne będą drewniane kinkiety czy lampy stojące, które podkreślą charakter naszych czterech ścian.

Styl skandynawski to przede wszystkim natura. Starajmy się więc, aby wszelkiego rodzaju dodatki do wnętrz były zrobione z naturalnych materiałów. Jutowe narzuty, kamienne donice, sznurkowe żyrandole czy drewniane lampki – dzięki takim detalom mieszkanie idealnie oddaje specyfikę stylu wywodzącego się z północy Europy.

Nas bardzo cieszy, że Polacy pokochali skandynawskie klimaty i coraz chętniej wybierają je w celu wprowadzenia świeżości w swoich mieszkaniach.

***

Już wkrótce kolejny wpis na naszym blogu.

Przewiń do góry