14 marca 2022

Styl loft – wyrafinowany luksus w industrialnym odcieniu

Potrzeba jest matką wynalazków. Lofty nie były na początku modą. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to po II wojnie światowej pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na tanie lokale, w których można było zarówno mieszkać, ale też pracować.

Za kolebkę tego stylu uważa się Nowy Jork. Mowa tutaj szczególnie o takich miejscach jak Manhattan (Soho, Tribeca, Meatpacking District) czy Brooklyn. Początkowo popularne były głównie wśród artystów i innych osób dysponujących dość niskim budżetem. Gdy zdegradowane, postindustrialne i opustoszałe dotychczas dzielnice stawały się coraz bardziej zaludnione, osoby postronne mogły dostrzec, jaki niesamowity potencjał niosły lofty. W ten właśnie sposób zapoczątkowany został styl loft.

Od wielu lat loft jest raczej symbolem wyrafinowanego luksusu.

Moda na mieszkania urządzone w starych fabrykach czy magazynach dotarła do Europy kilkadziesiąt lat temu, a do Polski zupełnie niedawno. Pierwsze lofty w Polsce powstały w zabytkowych obiektach, m.in. w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Młodsze obiekty przemysłowe i duże postindustrialne przestrzenie, zdominowane przez szkło, metal i beton kojarzyły się jednoznacznie z brudem, bałaganem i PRL-em.

Obecnie styl loftów staje się u nas coraz bardziej popularny, a postindustrialne inspiracje często są wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Nie każdy jednak, komu podoba się taki styl, dysponuje odpowiednim postindustrialnym lokalem. Dlatego styl LOFT możemy podzielić na: hard loft, który odnosi się do typowych przestrzeni poprzemysłowych i soft loft, czyli przystosowanie zwykłego mieszkania do tego stylu.

Inspiracja fabrycznym designem i industrialną stylistyką powinna odgrywać kluczową rolę. Nieodłącznymi elementami aranżacji loftów są widoczne materiały konstrukcyjne.

W aranżacjach loftów dominują: 
– materiały, takie jak: beton, stal, cegła, szkło,
– potężne meble: duże łóżka, masywne stoliki,
– stonowane kolory,
– nietypowe industrialne dodatki – kable, widoczne rury i instalacje.

Słynny architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969) powiedział:

„Każdy materiał ma swoje specyficzne cechy, które musimy zrozumieć, jeśli chcemy go użyć… Jest to nie mniej ważne w przypadku stali i betonu niż drewna, cegły i kamienia. Pamiętajcie, że wszystko zależy od tego, jak używamy materiału, a nie od samego materiału…”

Styl industrialny łączy ze sobą surowość, prostotę i naturalność, jednak nie musi być koniecznie chłodny i zdystansowany. Na pewno ciepła i dodatkowej elegancji dodadzą odpowiednie meble i różne dodatki wykonane z naturalnych materiałów, np. bambus, rattan, wiklina, juta, drewno czy różne tkaniny.

Less is more

Cytowany już Mies van der Rohe powiedział także – “Mniej znaczy więcej”

Maksyma ta idealnie pasuje do projektów wnętrz loftów i dlatego, jeśli wyposażenie ma być skromne, niech będzie naprawdę stylowe. Na przykład w poszukiwaniu mebli i dekoracji warto wybrać się do sklepów ze starociami. Oryginalne przedmioty można też znaleźć na bazarach, które są organizowane w wielu miastach. 

Niektórym przestrzenie przemysłowe kojarzy się z rdzą, brudem i bałaganem. Dlatego ważne jest aby pomieszczenie loft było czyste, przejrzyste i proste, z małą ilością detali i dodatków, a stare przedmioty, które w nim zastosujesz, powinny być wyczyszczone i odnowione.

Oświetlenie w loftach

Zarówno przestrzeń utrzymana w stylu soft loft, jak i hard loft musi mieć odpowiednio dopasowane oświetlenie. W przestrzeniach pofabrycznych mogą być to sporej wielkości halogeny. W mniejszych mieszkaniach typu soft loft często stosowane są same żarówki, zwisające na kablach lub montowane obok siebie na listwach. Ogromny wybór wiszących lub stojących industrialnych lamp jest w większości popularnych sklepów.

Jedzenie w loftach

Apartament w stylu loft to zazwyczaj jedna, otwarta przestrzeń i duża kubatura. Kuchnia w lofcie zazwyczaj stanowi integralną część salonu, podobnie jak jadalnia, pracownia biurowa czy biblioteczka. Wysokie pomieszczenia pozwalają na stosowanie antresol lub wręcz pełnowymiarowych dwóch poziomów.

Factory dream

Sypialnie w stylu loft są najczęściej proste i nowoczesne, choć nie brak w nich także stylistyki vintage. Króluje w nich duże łóżko. Łóżko loftowe powinno być proste. Najlepiej sprawdzają się ramy metalowe lub drewniane. W sypialni dominują ciemne kolory, chropowate faktury i surowe materiały.  Wszystko jednak można ocieplić naturalnymi narzutami, poduchami i gadżetami czy oryginalną sztuką.

Wyzwanie dla najlepszych

Projektowanie takich wnętrz nie jest łatwym zadaniem. Należy przecież połączyć industrialną surowość z elegancją i funkcjonalnością. Dlatego tak ważna jest pomoc profesjonalnych projektantów, którzy stworzą przestrzeń dostosowaną do potrzeb ich mieszkańców, taką, by dobrze im się żyło w niej na co dzień.

Mini lofty

Cechą charakterystyczną loftów są duże przestrzenie. Jednak sam styl i jego cechy można przenieść z powodzeniem na mniejsze mieszkania zlokalizowane w starych kamienicach lub całkiem nowych inwestycjach. Mini lofty stają się coraz bardziej popularne. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają ograniczony budżet, a szukają oryginalnej i kreatywnej przestrzeni.

***

W następnym tygodniu zapraszamy na kolejny wpis na naszym blogu, pt. „Miękko pod stopami, czyli dywany w mieszkaniu”.

 

Przewiń do góry