26 stycznia 2022

Styl naturalny we wnętrzach – wielki powrót

Styl naturalny we wnętrzach to inspiracje kolorami ziemi, ekologią, czystością i prostotą.

Nie tylko zielone rośliny…

Na styl naturalny we wnętrzach składa się wiele elementów. To nie tylko zielone rośliny i wykorzystanie naturalnych materiałów. To przede wszystkim wpływ natury na ogólny wyraz przestrzeni mieszkalnej, czyli kolorystyka, światło czy ergonomiczna prostota.

Jak powiedział słynny fiński architekt, Alvar Aalto:

„Forma musi mieć treść,
a treść musi być powiązana z naturą”

Styl nawiązujący do natury ma wiele odmian i modnych trendów, m.in.: styl slow, skandynawski, country czy ostatnio popularny scandi boho, będący połączeniem kolorowego stylu boho (etno) ze skandynawską prostotą i chłodem. Wszystko łączy jednak świeżość i niezobowiązująca naturalność.

Najważniejszy element stylu NATURA stanowią barwy, głównie kolorystyka ziemi: czyste biele i beże, odcienie zieleni czy błękitnego nieba. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, jak odbieramy kolory natury, np. u większości osób niebieski wywołuje poczucie bezpieczeństwa, zaś zieleń przynosi ulgę przy wyczerpaniu psychicznym. Delikatne, pastelowe barwy mają natomiast właściwości relaksujące.

Istotną rolę we wnętrzu przyjaznym przyrodzie pełnią również materiały wykończeniowe, meble i dodatki. Popularny trend powrotu do natury zachęca do stosowania naturalnych elementów wykończenia, takich jak: drewno, kamień, ale także cegła czy beton.

Drewno

Jest to bez wątpienia najbardziej ceniony materiał naturalny, wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Uniwersalne, przytulne i łatwe w obróbce. Zapoznanie się z właściwościami fizycznymi poszczególnych gatunków drzew pozwala na wkroczenie do świata rozmaitych faktur i kolorów, które ten materiał oferuje. Generalnie drewno dzielimy na dwa rodzaje: rodzime, w tym liściaste (np. dąb, buk, brzoza) i iglaste (np. sosna, modrzew) oraz egzotyczne. Najpopularniejsze rodzaje drewna egzotycznego to doussie, sapelli, cumaru, merbau, massaranduba, teak, iroko, meranti, ipe, wenge, jatoba, bangkirai i denya. Istotną cechą tego rodzaju drzew jest duża twardość, a z uwagi na wysoki współczynnik zawartości olejków eterycznych, drewno to świetnie nadaje się do stosowania w łazienkach.

Cegła

Materiał uniwersalny i ponadczasowy – od wieków używany w budownictwie, zawsze wygląda stylowo. Ponadto coraz częstszym zabiegiem jest pozostawianie starej cegły we wnętrzach budynków (po wcześniejszym odrestaurowaniu jej), dzięki czemu, w połączeniu z współczesnymi elementami aranżacji wnętrz, zachowuje się idealną kompozycję natury, czasu i postępu. Cegła wypalana jest z gliny, naturalnego materiału, który tworzy przyjazny dla człowieka mikroklimat.

Kamień

To najstarszy i najbardziej naturalny materiał budowlany. Dobrze dobrany kamień ma nieograniczone zastosowanie w aranżacji wnętrz. Co istotne, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rodzajów kamienia naturalnego, więc można go dopasować wedle własnego gustu i potrzeby zastosowania. W stylu NATURA najbardziej sprawdzi się zapewne piaskowiec lub trawertyn. Dodatkowo ciekawą propozycją mogą być też naturalne kamienie polne, otoczaki i różnego rodzaju łupki. 

Ceramika

GLAZURA – płytki ceramiczne powstają z naturalnych materiałów skalnych, a wykonane w kolorach ziemi i o naturalnych fakturach idealnie pasują do wnętrz w stylu NATURA. Wśród wyrobów ceramicznych najbardziej znane materiały to: glazura, gres, terakota. Płytki ceramiczne z glazurą powstają z drobno zmielonego piasku, gliny i talku. Pokryte są cienką powłoką (glazurą) ze szkliwa, nakładaną w celu nadania płytkom trwałości i walorów estetycznych. Ponadto dzięki gładkiej, pozbawionej porów powierzchni, glazurę można bardzo łatwo utrzymać w idealnej czystości.

GRES – gres jest niewątpliwie najtrwalszym materiałem podłogowym i ściennym produkowanym przez człowieka. Swoją wytrzymałością i odpornością gres praktycznie dorównuje granitowi. Materiał ten powstaje z kamionki szlachetnej, prasowanej pod bardzo wysokim uciskiem, a następnie jest wypalany w temperaturze 1200 stopni.

TERAKOTA – terakotę najczęściej stosuje się we wnętrzach, rzadziej na zewnątrz, jednak nie dorównuje ona trwałością płytkom gresowym. Główną zaletą terakoty są wysokie wartości dekoracyjne. Nazwa pochodzi z języka włoskiego „terracotta” i oznacza „ziemia wypalona”. Płytki te powstają podobnie jak cegły – z dobrze wysuszonej i wypalonej gliny. To najbardziej naturalny materiał znany na całym świecie. Wykorzystywany był już w starożytności. Jednym z najsłynniejszych wyrobów z terakoty jest chińska armia terakotowa, którą możemy oglądać w muzeum w Xi’an.

Meble i dodatki

Istotną rolę we wnętrzu przyjaznym przyrodzie pełnią również meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, np. bambus, rattan, wiklina, juta czy len. Co ważne, miłośnicy stylu naturalnego we wnętrzach cenią także ekologię i życie w duchu less waste, dlatego warto pomyśleć o dodatkach aranżacyjnych, które otrzymały drugie życie dzięki renowacji.

***

Oddzielnym tematem są rośliny we wnętrzach. O nich opowiemy w następnym odcinku blogu: Zieleń w mieszkaniu – rośliny oczyszczające powietrze.

Przewiń do góry