2 lutego 2022

Zieleń w mieszkaniu – rośliny oczyszczające powietrze

Wybierając kwiaty doniczkowe powinniśmy kierować się nie tylko samym wyglądem czy intensywnym kolorem. Trzeba pamiętać, że mają również szereg pozytywnych dla naszego zdrowia cech.

Pozytywny wpływ kwiatów

Oprócz walorów typowo wzrokowych, rośliny doniczkowe posiadają wiele innych właściwości, które są – mniej lub bardziej – związane z naszą egzystencją. O pozytywnym wpływie na samopoczucie wiedzieliśmy już w starożytności, lecz dopiero rozwój technologiczny pozwolił nam dostrzec więcej zalet roślin w domu.

Jedną z ważniejszych cech roślin w mieszkaniu, która bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia, jest ich pozytywne oddziaływanie na zmniejszenie niepokoju, stresu oraz depresji.

Poniekąd wynika to z różnorodności kolorów, w które obfitują kwiaty, i w zależności od rodzaju ich barw: ciepłe działają pobudzająco, a zimne wyciszają i relaksują. Dodatkowo duża ilość roślin w domu powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co jest ważne szczególnie w sezonie grzewczym. Ponadto bardzo korzystne dla naszego zdrowia są rośliny oczyszczające powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla i pary wodnej.

W dobie zagrażającego naszemu zdrowiu smogu istotne jest, aby na wszystkie możliwe sposoby poprawiać jakość powietrza. Co ważne, liczne badania potwierdzają, że rośliny w miejscu pracy podnoszą produktywność, poprawiają koncentrację i pamięć, dzięki czemu pracujemy lepiej i szybciej.

Kwiaty, które warto kupić do domu

Zainteresowanie, jakim cieszą się kwiaty doniczkowe, nie słabnie. Praktycznie w każdym większym markecie – również w niektórych popularnych marketach budowlanych – można znaleźć piękną monsterę, klasyczną paproć czy zawsze modny storczyk. Ze względu na niezmiernie dużą ilość wariantów aranżacji mieszkania, nie musimy obawiać się złych wyborów. Kwiaty w domu to zawsze duży plus w wystroju wnętrza.

Każda roślina jest wyjątkowa i z pewnością ożywi nasze cztery kąty. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny oczyszczające powietrze są w stanie wytrzymać w warunkach, jakie panują w naszym klimacie. Dlatego poniżej przedstawiamy propozycje wybrane przez naszych architektów:

1. Calathea Goeppertia – bardzo popularna w naszym kraju bylina (roślina wieloletnia), której krajem pochodzenia jest Brazylia. Z racji, iż jej naturalnym siedliskiem są dolne partie lasów deszczowych, roślina ta wymaga sumiennego dbania o jej potrzeby, takie jak: odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, zraszanie liści, utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności gleby. Roślinę charakteryzują piękne, różnokolorowe liście wybarwione na wiele odcieni zieleni, różu, bieli, brązu i czerwieni.

2. Alocasia – podobnie jak Calathea, jej naturalnym środowiskiem są lasy deszczowe, z tą różnicą, że Alocasia pochodzi z Azji. Tutaj również musimy pamiętać o wymaganiach, jakie stawia nam ta „kapryśna” roślina. Charakterystyczną cechą jej wyglądu są duże, strzałkowate liście, mieniące się rożnymi barwami zieleni. W warunkach naturalnych potrafi osiągać nawet kilka metrów wysokości, w domowej uprawie nie posiada tak imponujących rozmiarów.

3. Paproć drzewiasta Dicksonia – teoretycznie paproci nikomu nie trzeba przedstawiać. Rośnie u nas w lasach, w ogrodach i każdy z daleka rozpoznaje jej charakterystyczne liście. W przypadku Dicksonii jest jedna różnica – liście, które opadają, pozostawiają po sobie charakterystyczną łuskę, która z biegiem lat tworzy pień, mocno przypominający trzon palmy. W środowisku naturalnym rośnie do kilku metrów wysokości, a jej liście mogą osiągnąć nawet 2 metry długości. W sezonie letnim można wystawiać ją na dwór.

Rośliny idealne do małych mieszkań

Co zrobić w przypadku niedużego, zacienionego mieszkania, do którego światło słoneczne zagląda raz dziennie i tylko na chwilę? Nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ jest wiele roślin, które nie potrzebują ekspozycji na promienie słoneczne. Są to również rośliny oczyszczające powietrze. Spośród długiej listy postaraliśmy się wybrać te najlepiej znane w Polsce.

1. Skrzydłokwiat – jest to roślina, której środowisko naturalne to tereny Ameryki Południowej i Środkowej. Charakteryzują ją gęste kępy długich, ciemnozielonych liści. W momencie kwitnienia obradza białymi kwiatami, które z kształtu przypominają skrzydła i wydzielają delikatny zapach. Nie jest bardzo wymagająca i jeśli spełnia się jej potrzeby, jest w stanie kwitnąć cały rok.

2. Storczyk (Orchidea) – któż nie zna tych kwiatów, których paleta kolorów wydawałoby się, że nie ma ograniczeń. Z badań wynika, że rodzina tej byliny liczy sobie ok. 40 tyś gatunków, których różnorodność nie ogranicza się tylko do kolorów, ale również wielu fantazyjnych kształtów. Szczególnie popularna w naszym kraju przedstawicielka rodzin orchidei, nawiązująca do twórczości wybitnego powieściopisarza, nosi nazwę Shelob Tolkien – ze względu na wygląd kwiatów przypominający pająka.

3. Sansewieria – roślina, która ze względu na kształt swoich liści bywa nazywana wężownicą. Liczy ponad 70 gatunków, jednak w domach hoduje się zaledwie kilka z nich – najpopularniejsze to sansewieria gwinejska i cylindryczna. Ogólnie wszystkie odmiany sansewierii są mało wymagające i łatwe w hodowli, idealne więc będą dla początkujących lub zapracowanych.

4. Paproć – należy do grupy najstarszych roślin występujących na Ziemi. Spotkać ją można głównie w miejscach wilgotnych i zacienionych, ale są również odmiany, które upodobały sobie tereny suche. Sprawdza się doskonale zarówno jako roślina ogrodowa, jak i doniczkowa ozdoba, w mieszkaniu.

Bez wątpienia rośliny oczyszczające powietrze to część aranżacji mieszkania, której zalet nie da się przecenić. Będą ozdobą zarówno w aranżacji w stylu NATURA, DECO i LOFT. Pamiętajmy, że kwiaty doniczkowe to tak naprawdę temat rzeka, który nie ogranicza się jedynie do walorów wynikających z ich wpływu na to, czym oddychamy. Ale o tym może innym razem.

***

Jeśli chciałbyś przeczytać o popularnych obecnie małych mieszkaniach oraz sposobach ich aranżacji, zapraszamy na kolejną część bloga, pt. “Małe jest piękne, czyli mikroapartamenty dla każdego!

Przewiń do góry