12 września 2022

Moda na PRL – kultowe meble w nowoczesnym wydaniu

Moda na design z okresu PRL i wzornictwo późnego modernizmu przeżywa obecnie renesans. Przedmioty, które jeszcze kilka lat temu były wyrzucane do śmietnika, obecnie są bardzo modne i poszukiwane. Ich oryginalne i pomysłowe wzornictwo oraz prosta elegancja są często inspiracją dla współczesnych projektantów.

Modne meble na nowo

Ogromna popularność stylu vintage czasów PRL to przede wszystkim zasługa pasjonatów dawnego designu oraz rzemieślników i konserwatorów zajmujących się renowacją dawnych mebli. Oprócz modnych mebli w stylu art déco czy tzw. “retro”, w antykwariatach i na aukcjach internetowych można coraz częściej znaleźć oryginalne i odnowione modernistyczne meble okresu Polski Ludowej, a ich ceny osiągają coraz częściej zawrotną wysokość.

Internetowe poszukiwania

Poszukiwania pereł designu PRL ułatwia na pewno Internet. W mediach społecznościowych jest wiele grup i forów miłośników tego stylu. Można tam podyskutować, poznać historię polskiego designu oraz znaleźć niezbędne informacje, gdzie szukać i jak odnowić meble. W internecie można odnaleźć także adresy sklepów, targów staroci, antykwariatów czy zawodowych konserwatorów i restauratorów. Warto też zwrócić uwagę na różne aukcje internetowe.

W nowoczesnym wydaniu

Po latach zapomnienia, polskie wzornictwo przemysłowe lat 50-tych i 60-tych znów święci triumfy. Współcześni twórcy designu wskrzeszają dawne projekty – zarówno te najbardziej kultowe, jaki i te nigdy nie wprowadzone do masowej produkcji. Powstają także całkiem nowe wzory inspirowane dennem doby PRL.

Poznajmy zatem nowe odsłony dawnych dzieł.

Fotel 366

Kultowy fotel 366 wymyślony przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku, produkowany był przez 20 lat, podczas których rozszedł się w nakładzie prawie miliona. W 2014 roku produkcję tego modelu wznowiła marka 366 Concept.

Do stylistyki fotela 366 Józefa Chierowskiego nawiązuje także Piotr Kuchciński, który za kolekcję mebli Clapp dla marki Noti został uhonorowany nagrodą Red Dot Award 2014.

KRZESŁO KOWALSKICH

Klasyczne krzesło projektu małżeństwa Bogusławy i Czesława Kowalskich, które stanowiło pierwotnie część ich legendarnej “Meblościanki”, lecz nigdy nie trafiło do produkcji.

Krzesło Kowalskich zostało wznowione przez firmę Nowy Model. Bardzo lekkie i smukłe, zostało wykonane z drewna bukowego i sklejki oraz oklejone naturalnym kasztanowym fornirem. Cena to około 600 zł.

Fotel RM58

Fotel RM58 Romana Modzelewskiego, którym zachwycał się sam Le Corbusier i jedyny polski produkt znajdujący się w zbiorach prestiżowego londyńskiego Victoria & Albert Museum, został zrealizowany tylko jako prototyp. Teraz ikona polskiego designu może zagościć w naszym domu. Fotel RM58 został reaktywowany dzięki firmie Vzór i Profim, a ceny kształtują się między 2 000 zł a 6 000 zł.

TULLI

Kolekcja Tulli to nowoczesna interpretacja klasycznego fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku. Mebel, za który projektant Tomek Rygalik otrzymał Red Dot Award 2016, powstał dla firmy Noti. W porównaniu z pierwowzorem jego „kwiat” jest nieco mniej rozłożysty i uniwersalnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza, podkreślając ciągłość polskiej myśli projektowej.

TULIPAN

W 2020 roku polski powojenny design doczekał się niezwykłej reedycji. Firma FAMEG wprowadziła do produkcji fotel Tulipan według oryginalnego projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku. Prototyp fotela Tulipan, tak jak wiele innych projektów tej projektantki, powstał w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku (dziś FAMEG) i niemal pół wieku czekał na wdrożenie do produkcji seryjnej.

FIN I NEON

Kolekcja mebli Fin i Neon stworzona przez Tomasza Augustyniaka dla firmy Marbet Style jest również inspirowana polskim wzornictwem lat 50-tych i 60-tych. Jego fotele, kanapy i stoliki to lekkie, proste bryły ze zwężonymi ku dołowi, charakterystycznie rozstawionymi drewnianymi nóżkami.

Jak widać stylistyka okresu PRL przeżywa dziś drugą młodość, podbija rynek, a przede wszystkim inspiruje młodych projektantów. Jest wciąż żywa.

Podróż po powojennym polskim wzornictwie kontynuować będziemy także w następnym wpisie. Pokażemy ciekawe dekoracje, tkaniny i wzory rodem z PRL, interesujące dodatki mieszkaniowe ze szkła i ceramiki.

***

Zapraszamy na kolejny wpis na naszym blogu – „Minimalizm i natura, czyli styl skandynawski„.

Przewiń do góry