5 stycznia 2023

Viva Magenta – niekonwencjonalny kolor na niekonwencjonalny czas

Firma Pantone ogłosiła odcień Viva Magenta 18-1750 kolorem roku 2023. Jest to odcień, który wibruje energią i wigorem. Zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nowy sygnał siły - jednym słowem odważny i nieustraszony.

PANTONE 18-1750 Viva Magenta – kolor roku 2023

Tegoroczny kolor roku jest potężny i wzmacniający, a także zuchwały i pełen humoru. PANTONE 18-1750 Viva Magenta to ożywiona czerwień, która rozkoszuje się czystą radością, zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. To elektryzujący odcień, który wita wszystkich z werwą do życia i buntowniczym duchem. 

PANTONE 18-1750 Viva Magenta jest również kolorem hybrydowym, który jako dopracowany szkarłatny odcień czerwieni, zapewnia równowagę między ciepłem a chłodem. Jest asertywny, ale nie agresywny. Emanujący dynamiką PANTONE 18-1750 Viva Magenta to transformujący odcień karminowej czerwieni, który jest zdolny do napędzania projektów w celu tworzenia bardziej pozytywnej przyszłości.

Znaczenie Viva Magenta

W tegorocznym procesie selekcji Koloru Roku firma Pantone zaobserwowała zwiększone uznanie i świadomość natury odzwierciedlone przez niezliczone trendy stylu życia. Wprowadzamy do naszych domów więcej żywych istot, takich jak rośliny, kwiaty, zielone ściany (określane również jako żywe ściany lub ogrody wertykalne) i regenerujące przestrzenie zewnętrzne. Odnajdujemy nową przyjemność w podróżowaniu, sporcie i rekreacji na świeżym powietrzu, po przerwie w wykonywaniu tych czynności podczas pandemii. W wyniku kryzysu zdrowia publicznego jesteśmy bardziej uważni w kwestii dbania o nasze ciała – staramy się stosować i spożywać zaufane, odżywcze produkty. Równoważąc nasze życie w świecie cyfrowym i fizycznym, nadal doceniamy świat przyrody. Kolor roku 2023 jest wyrazem uznania dla naszego przyciągania w kierunku naturalnych kolorów, które spowodowane jest zmianami klimatycznymi, zrównoważonym rozwojem i ochroną gruntów.

Oryginalnie Viva Magenta pochodzi od czerwców kaktusowych. Owady te wytwarzają barwnik karminowy, jeden z najcenniejszych, najsilniejszych i najjaśniejszych naturalnych barwników. Czerwony odcień Viva Magenta łączy nas z pierwotną materią, nasycając pierwotnym sygnałem siły.

Kolor Roku 2023 łączy bogactwo, ciepło i siłę natury ze zróżnicowanymi, otwartymi horyzontami cyfrowego świata. Rezultatem jest odcień czerwieni, który poszerza nasze horyzonty autentyczności. Metawszechświat stwarza nam nowe możliwości wyrażania siebie, a surowy hart ducha Viva Magenta inspiruje do robienia tego z pewnością siebie i odwagą.

Psychologia kolorów Viva Magenta

Czerwienie to mocne kolory, które celebrują życie. Jako jasna, szkarłatna czerwień, Viva Magenta równoważy śmiałość z poczuciem zabawy. Ta dynamiczna mieszanka emanuje buntem, ale nie kosztem miękkości. Ucieleśnia wyraz dzikiego wdzięku, inspirując nas do okazywania pewności siebie i człowieczeństwa. Przestrzeń cyfrowa przyspieszyła globalizację, w wyniku czego jesteśmy ze sobą bardziej połączeni niż kiedykolwiek wcześniej. Nigdy w pełni nie zrozumiemy, co myślą i czują nasi przyjaciele oraz nieznajomi, ale zawsze możemy pracować nad pogłębieniem naszej empatii. Kolor Roku 2023 mówi o naszym pragnieniu podejmowania nowych wyzwań i próbowania tego, co niekonwencjonalne, jednocześnie wychodząc naprzeciw innym ze współczuciem.

Tym, co odróżnia tegoroczny Kolor Roku od zeszłorocznego – PANTONE 17-3938 Very Peri, który również połączył technologię z naturą – jest zdolność Viva Magenta do zaspokojenia naszej zbiorowej potrzeby siły.

Viva Magenta zapewnia nam pewność i motywację, których potrzebujemy, aby przetrwać długoterminowe niszczące wydarzenia. Trzy lata pogrążone w pandemii, w obliczu wojny, niestabilnej gospodarki, niepokojów społecznych, załamań łańcucha dostaw i postępujących zmian klimatu. Potrzebujemy uzdrowienia, a jednocześnie motywacji, by dalej funkcjonować. Tutaj Viva Magenta okrywa nas mocą i wysyła w świat z werwą, za którą tęskniliśmy.

Viva Magenta w domu i wnętrzach

Odważni projektanci mogą wykorzystać pełną moc Koloru Roku w postaci aksamitnej kanapy lub lakierowanej ściany. Ci, którzy pragną bardziej neutralnego wnętrza, mogą go użyć pod postacią dodatków. Czy jako rzeźbiona oprawa oświetleniowa ze szkła Murano lub efektowna kompozycja kwiatowa (ikebana) podkreślająca neutralną jadalnię, Viva Magenta oferuje wiele dramatyzmu w małej dawce.

Źródło tekstu: pantone.com/articles/color-of-the-year/what-is-viva-magenta.

***

Zapraszamy na nasz kolejny wpis dotyczący trendów wnętrzarskich na 2023 rok!

Przewiń do góry